Strona główna

Ciekawostki

Klasa I

Klasa II

Klasa III

Zadania

Osobliwości natury cz.2

1.Muchołówka

Muchołówka to jedna z 670 odkrytych roślin mięsożernych, która potrafi zwabiać owady i pająki na swoje liście gdzie stykają się z delikatnymi włoskami, które wywołują reakcję zamykania płatków i umieszczają w pułapce owady. Roślina rozpoczyna wydzielanie enzymów trawiennych.

 

2.Dziwidło olbrzymie

Pochodzi z lasów deszczowych Sumatry, jednak została zaadaptowana na całym świecie. Kwiatostan osiąga wysokość 3 metrów, natomiast liście mogą dochodzić do 6 metrów. Roślina przechodzi w trwający 3 do 12 miesięcy okres uśpienia – w tym okresie nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.

 

3.Lithops

Rodzaj sukulentów z rodziny przypołudnikowatych. Znany pod zwyczajową nazwą żywe kamienie. Pochodzi z Afryki, głównie z Namibii i RPA. Należy do niego ok. 40 gatunków. Słowo lithos pochodzi z języka greckiego i oznacza kamień.

 

4.Hydnora Africana

Z rodziny piestrzennikowatych, to roślina pasożytnicza, wywodząca się z południowej Afryki. Roślina ta cechuje się chyba najbardziej obrzydliwym zapachem, który przypomina odchody. Zapach ten potrzebny jest jednak roślinie do przeżycia, przyciąga w ten sposób owady, które ją zapylają i służą za pożywienie.

 

5.Bukietnica Arnolda

Rzadki okaz cechujący się charakterystycznym zapachem przypominającym zgniłe mięso. Bukietnica występuje w lasach deszczowych Borneo i na Sumatrze. Uważana za roślinę, która posiada największy kwiat mogący osiągać szerokość 3 metrów i ważący do 10 kg. Kwiat Bukietnicy Arnolda ma zawsze 5 płatków koloru czerwonego.

 

6.Wolfia bezkorzeniowa

Wolfia zalicza się do najmniejszych roślin na Ziemi. Istnieje 38 gatunków Wolfi, z których angusta jest najmniejsza. Roślina ta rozwija się na powierzchni wody. Nie posiada korzeni, i wyrasta z głębi pod powierzchnią wody. Często rosną w grupach z innymi roślinami, dla których domem jest środowisko wodne. Wolfia pochodzi z Azji, tam też jest składnikiem wielu potraw.

 

7.Welwiczja przedziwna

Aby rośliny i zwierzęta przetrwały potrzebują wody, welwiczja przedziwna w zasadzie jej nie potrzebuje. Roślinie tej wystarczy około 7 cm opadów w skali roku, aby przetrwać. W związku z tym, iż welwiczja rośnie na pustyniach nadmorskich, większość „opadów” dociera w postaci mgły z nad oceanu. W całym cyklu życiowym, welwiczja wypuszcza tylko dwa liście, które pękają na podłużne pasy. Służą one do magazynowania zapasów węgla, aby mogły przetrwać długie okresy suszy.

 

8.Wiktoria królewska

Roślina ta wygląda jak liście lilii wodnych, jednak są znacznie większe. Mogą utrzymać 75 kilogramowego człowieka na powierzchni wody. Jest to największa lilia wodna, jaką kiedykolwiek odkryto, jej średnica może osiągać wymiary 400 cm. Kiedy zakwita, pierwszej nocy kwiat jest śnieżnobiały, następnego dnia kwiaty są już różowe.Jej naturalne środowisko to dorzecze Amazonki.

 

9.Wollemia szlachetna

Ta roślina to żywa skamielina. Przed 1994 rokiem znana była tylko ze skamieniałości pochodzących sprzed 150 mln lat. Jest to gatunek niezwykle rzadki – na naturalnym stanowisku stwierdzono tylko 43 rośliny. Miejsce występowania wollemii jest utrzymywane w tajemnicy. Drzewo osiąga wiek do 1000 lat.

 

10.Korzeniówka

Korzeniówka zwana jest również rośliną – duchem. Swój przydomek zawdzięcza białej barwie – nie tylko kwiatów, ale również łodyg. Kolorystyka ta jest wynikiem braku chlorofilu, barwnika niezbędnego do fotosyntezy. W związku z tym, że korzeniówka nie przeprowadza fotosyntezy, w toku ewolucji pozbyła się liści – jedynymi nadziemnymi częściami są łodygi zakończone kwiatami.

 

 

 

Wstecz  Dalej