Strona główna

Ciekawostki

Klasa I

Klasa II

Klasa III

Zadania

Ciekawostki

Osobliwości natury

1.Niebieski smok

Choć nazwa potoczna i wyglądem budzą szacunek w rzeczywistości jest mniej majestatyczny. Glaucus Atlanticus to ślimak morski, osiągający długość do 3 cm. Można go spotkać w oceanach u wybrzeży Europy, RPA, Mozambiku oraz na wschodzie Australii.

 

2.Atheris

Atheris to rodzaj gadów z rodziny żmijowatych, obejmujący kilkanaście gatunków występujących w afrykańskich lasach. Żyją na drzewach i trzymają się z dala od ludzkich osiedli. Ukąszenie powoduje silny ból i obrzęki oraz zmniejsza krzepliwość krwi. Znany jest jeden przypadek ukąszenia ze skutkiem śmiertelnym.

 

 

3.Moloch straszliwy

Kolczasta zbroja, bojowe ubarwienie, spojrzenie kruszące skały i fałszywa głowa, którą dla zmyłki nosi tuż za tą prawdziwą - to wszystko tworzy obraz zniszczenia i pogardy, jakimi emanuje moloch straszliwy. Mierzy zaledwie 15-20 cm, ale na jeden posiłek potrafi pochłonąć do 2500 mrówek. To nic, że w tym czasie porusza się jak mucha w smole, gibając się do przodu i do tyłu w pozornym niezdecydowaniu. Moloch straszliwy ma to w głębokim poważaniu, ponieważ i tak żadna ofiara mu nie ucieknie, konając ze strachu.

 

4.Ośmiornica Dumbo

Jest to rodzaj ośmiornic z podrzędu frędzlikowców, rodziny Opisthoteuthidae. Występują na głębokości 400-4800 m. Angielska nazwa Dumbo octopus nawiązuje do słonia Dumbo, ponieważ Grimpoteuthis, jak inne głębinowe frędzlikowce, posiadają na płaszczu dwie płetwy - u tego rodzaju przypominające uszy słonia.

 

5.Krab palmowy

Kraby palmowe znane są ze swojej umiejętności rozłupywania kokosów za pomocą mocnych szczypiec, aby dostać się do jadalnego wnętrza. To właśnie dzięki temu zaskarbił sobie przydomek "rabusia kokosowego".

 

6.Mitsukurina

Dzięki wysuwalnym szczękom mitsukurina przypuszczalnie wciąga do paszczy drobne organizmy wypłoszone pyskiem z dna oceanu. Występuje w głębinach morskich, poniżej głębokości 200 m. Mitsukurina poluje prawdopodobnie przeszukując dno morskie przy użyciu swojego wydłużonego wyrostka na głowie, wyposażonego w wyspecjalizowane narządy zmysłowe.

 

7.Wenezuelska ćma "pudlowa"

O odkrytej w 2009 roku ćmie nadal niewiele wiadomo. Nie przeszkodziło to jednak piękności z Wenezueli zdobyć popularność w internecie.

 


8.Pławikonik australijski

Na pierwszy rzut oka widzimy nic innego jak kupkę wodorostów jednak jest to dobrze zakamuflowana rybka morska żyjąca u wybrzeży południowych i zachodnich wód Australijskich.

 

9.Suhak

Dawniej te dziwne antylopy zamieszkiwały stepowe i półpustynne środowiska całej Eurazji. Dziś znacznie rzadsze, występują na stepach Azji Środkowej na terenie Rosji, Mongolii i Chin. Mięsiste zgrubienie pomiędzy nosem a czołem  to prawdopodobnie przystosowanie do oczyszczania wdychanego powietrza z pyłu i piasku, który wiatr miecie po jej ojczystych pustyniach i suchych stepach.

 

10.Trzewikodziób

Zamieszkujący Sudan, Ugandę, dorzecze Kongo i brzegi jeziora Czad trzewikodziób jest jedynym przedstawicielem rodziny... trzewikodziobów. Ptaszysko o rozpiętość skrzydeł ponad 260 cm, w sytuacji zagrożenia lub w podnieceniu często kłapie dziobem, wydając donośny, głuchy dźwięk, "klekocząc" podobnie jak bocian. Z uwagi na swoje rozmiary rzadko kiedy lata.
 

 

Dalej